Badania ginekologiczne – czym jest i dla kogo?

Badania ginekologiczne – czym jest i dla kogo?

Podobno to mężczyźni boją się wizyt u urologa i odwlekają je w czasie. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej paniom, szybko zrozumiemy, że w ich przypadku również nie jest lepiej. Wiele kobiet unika wizyt u ginekologa jak ognia. Powodem tego jest zwykle niewiedza o tym, jak dokładnie wygląda takie badanie. Jeśli Ty również nie wiesz, na czym polega badanie ginekologiczne, koniecznie zajrzyj do poniższego tekstu, gdyż może być dla Ciebie źródłem cennych informacji.

Badanie ginekologiczne – o czym mowa?

Co właściwie oznacza badanie ginekologiczne? Co dokładnie składa się na wizytę w gabinecie ginekologicznym? Takich pytań z pewnością znajdzie się wiele, jednak, zamiast się zamartwiać, czy panikować, lepiej wziąć głęboki oddech i dowiedzieć się, o co dokładnie chodzi w tym badaniu. Jedno jest pewne, badanie ginekologiczne nie zostało wymyślone, by dokuczyć kobietom i naruszać ich intymność. O czym więc mowa? O rodzaju badania, podczas którego ginekolog warszawa sprawdza stan narządów płciowych, ocenia ich budowę i pracę. Dzięki tego typu badaniom można wcześnie wykryć wszelkiego typu nieprawidłowości, czy schorzenia narządów płciowych, a więc wdrożyć leczenie i uniknąć poważnych schorzeń, jak na przykład raka szyjki macicy.

Badanie ginekologiczne – kto powinien się jemu poddać?

Wiadomo, że ginekolog to specjalista zajmujący się badanie żeńskich narządów płciowych, a więc zgłaszać się do niego mogą wyłącznie kobiety. Wiek tutaj nie ma większego znaczenia, co oznacza, że z usług ginekologa mogą korzystać jednakowo dzieci, nastolatki, kobiety dorosłe, jak i starsze. Oczywiście to nie musi oznaczać, że od razu z dzieckiem trzeba biec do lekarza. Zazwyczaj do ginekologa zgłaszają się kobiety, które zauważą u siebie niepokojące symptomy. Jakie dokładnie? Świąd, czy pieczenie pochwy, upławy, jak również ból w dole brzucha może być symptomem infekcji i kiedy coś u siebie zauważymy, powinniśmy od razu zgłosić się do lekarza. To jednak nie wszystko, również problemy z miesiączką nie powinny być lekceważone – zarówno zbyt słabe, jak i silne krwawienia już są wskazaniem do wizyty u specjalisty. Ginekolog to również dobry wybór, gdy chcemy potwierdzić ciążę, bądź sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku. Poza tym powinniśmy pamiętać też, że kluczem do dobrego zdrowia jest profilaktyka, a więc regularne badania okresowe u ginekologa są koniecznością. Wystarczy jedna lub dwie wizyty w ciągu roku, by już mieć pod stałą kontrolą jakość swojego zdrowia.