Chirurg naczyniowy Warszawa

Chirurg naczyniowy może wykonać prawie każdy rodzaj procedury,

aby pomóc ludziom z chorobami wpływającymi na ich naczynia krwionośne. Niektórzy lekarze specjalizują się tylko w jednym lub kilku typach zabiegów naczyniowych, dlatego pacjenci poddawani takim zabiegom zwykle zlecają je lekarzowi, który to robi. Niektórzy chirurdzy naczyniowi specjalizują się tylko w jednym rodzaju zabiegu, podczas gdy inni specjalizują się we wszystkich typach.

Chirurdzy naczyniowi są wykwalifikowani we wszystkim, od skomplikowanych operacji otwartych po małoinwazyjne techniki wewnątrznaczyniowe. Współpracują z lekarzami z dziedzin chirurgii plastycznej, neurologii i onkologii, aby zaoferować osobom cierpiącym na choroby takie jak dławica piersiowa, zastoinowa niewydolność serca, choroby nerek i udar, szansę na poprawę zdrowia i zmniejszenie ryzyka śmierci. Dobry specjalista naczyniowy zainteresuje się ogólnym stanem zdrowia danej osoby i przeprowadzi testy, aby określić, w jaki sposób jej zdrowie wpływa na naczynia krwionośne, i doradzi im najlepsze sposoby utrzymania zdrowego stylu życia.

Trzy główne rodzaje chirurgii naczyniowej to angiogeneza, arterioplastyka i tromboliza. Angiogeneza, czyli „terapia angiogenezy”, https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/ jest stosowana, aby pomóc ludziom, którzy mają dużą liczbę naczyń krwionośnych zwężonych przez uraz, uczynić ich krew bardziej dostępną dla innych tkanek. Może służyć do powiększania tętnic lub ich naprawy w celu poprawy ich funkcjonalności. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę procedura ta może pomóc w zapobieganiu wysokiemu poziomowi glukozy we krwi, zmniejszeniu zapotrzebowania na leki i pomóc obniżyć ryzyko związane ze zbyt dużą ilością glukozy we krwi.

Zabieg naczyniowo-sercowy jest stosowany u pacjentów z miażdżycą tętnic, stanem, w którym ściany naczyń serca stwardniały z powodu gromadzenia się cholesterolu. Ten stan może spowodować uszkodzenie mięśnia sercowego lub nawet jego całkowitą niewydolność. W przypadku pacjentów zagrożonych tym typem choroby serca można wykonać zabieg zwany przezskórną interwencją wieńcową. W tej procedurze do tętnicy wprowadza się stent tętniczy lub urządzenie podobne do balonu, aby otworzyć ścianę naczynia krwionośnego, co pomaga zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru.

Zaciski tętnicze lub angioplastyka to kolejna procedura, którą można zastosować w celu poprawy przepływu krwi w tętnicy. Urządzenia te są umieszczane wokół podstawy tętnicy, bezpośrednio na tkance lub na powierzchni ściany tętnicy i powodują kurczenie się tętnicy. Angina często towarzyszy tej procedurze, ale zwykle szybko ustępuje.

Leczenie wewnątrznaczyniowe, znane również jako endowaskularna chirurgia laserowa,

wykorzystuje fale świetlne do wykonania niewielkiego nacięcia w skórze wokół serca i zmniejszenia rozmiaru mięśnia sercowego. Chirurg następnie usuwa uszkodzony mięsień sercowy i zamyka nacięcie. Pacjent po operacji musi przyjmować określone leki, które mają zapobiegać powrotowi serca do normalnego rozmiaru. Pacjenci poddawani temu zabiegowi otrzymują receptę na tlen i specjalną pompkę.

Ważne jest, aby znaleźć lekarza, który specjalizuje się w rodzaju zabiegu, którego potrzebujesz, aby uniknąć niepotrzebnych operacji. Podczas leczenia ważne jest, aby regularnie kontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i pytać o wszelkie pytania dotyczące procedury, którą możesz mieć w związku z jej przebiegiem.

Po zabiegu możesz odczuwać dyskomfort i bolesność, a także zasinienia, krwawienia i obrzęki. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się ze szpitalem lub izbą przyjęć, aby upewnić się, że stan się nie pogorszy.

W zależności od procedury, czas powrotu do procedury może być dłuższy. Jeśli jednak lekarz zalecił tę procedurę, poinformuje Cię z wyprzedzeniem, jak długo zajmie powrót do zdrowia. Jeśli zdecydujesz się na dalsze leczenie po zakończeniu procedury, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zabiegi naczyniowe są korzystne dla wielu pacjentów, a wynik zależy w dużej mierze od ciężkości choroby. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia lub wyników zabiegu, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach.