Henna do włosów czy farba ?

Pragniesz zmienić coś w sobie na wiosnę? Nie masz pomysłu? A może by tak zmienić kolor włosów? Na rynku jest wiele specyfików, które służą koloryzacji. No właśnie… co wybrać? Henna do włosów czy farba? Co jest lepszym wyborem?

To trzeba wiedzieć o farbowaniu henną

Henna jest naturalnym, bo pochodzenia roślinnego kosmetykiem, służącym do koloryzacji włosów. Specyfik ten powstał z rośliny o nazwie „henna”, którą można znaleźć w klimacie tropikalnym.

Henna do włosów będzie idealna do farbowania tak zwanego „ton w ton”. W zależności od wybranego koloru, specyfik ten nadaję głębię kolorowi, który mamy obecnie na włosach. Warto również wiedzieć, że za pomocą henny do włosów z brunetki nie przeistoczymy się w blondynkę.

Każda henna do włosów, niezależnie od tego, z którego regionu pochodzi, działa tak samo. To znaczy działa wyłącznie na powierzchni włosa, a więc nie wnika w jego strukturę. A to z kolei sprawia, że włosy nie są niszczone, a co ważne – dodatkowo chronione. Dzięki temu henna do włosów wykazuje działanie odżywcze oraz wzmacniające. Efekty koloryzacji henną utrzymują się najczęściej od pięciu do sześciu tygodni, a kolor zmywa się stopniowo.

Ważne jest informacja na temat „możliwości” koloryzacyjnych henny. Taki specyfik będzie idealny dla kobiet, które mają włosy w kolorze ciemny blond albo też są blondynkami. Ale henna bardzo dobrze pokrywa również siwe włosy, ale tylko wtedy, gdy jest ich niewiele.

Zmiana koloru włosów za pomocą henny nie jest trudną czynnością. Najlepiej „zabieg” wykonywać wieczorem, a potem zostawić ją na włosach przez całą noc. Jeżeli posiadamy hennę w proszku należy ją rozpuścić w ciepłej (pod żadnym pozorem nie może być to gorąca woda). Żeby rezultat koloryzacji henną został wzmocniony, można dodać do mikstury kilka krople soku z cytryny. Warto również wiedzieć, że przed użyciem henny do włosów, należy (na tydzień przed!) umyć włosy szamponem oczyszczającym. Można go zakupić w każdej drogerii, a nawet sklepie internetowym.

Trzeba również zapamiętać, że na hennę nie można nakładać „tradycyjnej” farby do włosów. By to zrobić, należy wówczas odczekać kilka miesięcy.  Jeżeli natomiast mamy trwałą ondulację, wówczas by wykonać hennę musi upłynąć co najmniej miesiąc od momentu wykonania trwałej.

O koloryzacji farbami

Farby do włosów to niezwykle przydany środek do zmiany koloru naszej czupryny. Szeroka gama barw sprawia, że możemy mieć na głowie włosy różnych kolorów – od jasnego blond, poprzez blond gołębi, miodowy, jasny brąz,  aż do hebanowej czerni. Ale czy farbowanie włosów jest całkowicie bezpieczne dla czupryny? Farba do włosów stanowi mieszaninę substancji chemicznych. Koloryzacja polega na reakcjach chemicznych, których produktami są  substancje barwiące włosy. W składzie farb do włosów można zatem znaleźć tak zwane utleniacze oraz barwniki. Bardzo często w składzie znajduje się również amoniak – substancja, która przyczynia się do ułatwienia wniknięcia składników farby w głąb włosa. Ale są też i środki koloryzacyjne, które tworzone są na bazie innowacyjnych technik. Niektóre są pozbawione amoniaku, a więc są nieco bezpieczniejsze dla naszych włosów.

Warto również mieć świadomość, że włosów zniszczonych nie należy koloryzować za pomocą tego środka, ponieważ farba nie jest w stanie równomiernie pokryć wszystkich włosów. Ponadto, gdy chcemy radykalnie zmienić swój image, najlepiej najpierw zrobić trwałą (swoją drogą – dziś modne są proste włosy), a dopiero potem je ufarbować.

A co zrobić, gdy farba,  którą wybrałyśmy okazała się nie taka, o jakiej myśleliśmy? Pod żadnym pozorem nie należy w drastyczny sposób zmieniać zabarwienia włosów. Może z tego wyjść mieszanka wybuchowa i efekt będzie jeszcze gorszy. Najlepiej poczekać aż włosy odrosną, a farba nieco wyblaknie. A jeśli naprawdę nie możemy znieść swojego wyglądu, wówczas możemy zdecydować się na demakijaż w salonie fryzjerskim.

Farby do włosów idealnie nadają się do maskowania siwych włosów. Jest to możliwe, ponieważ takie specyfiki głęboko wnikają w strukturę włosa.

Podsumowanie…

Czas na krótkie podsumowanie. Co zatem wybrać – farbę czy hennę? Jak się okazuje wybór nie jest łatwy, bowiem wszystko zależy od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać. Jeżeli chcemy pokryć siwe włosy, które są oznaka, że się starzejemy, wówczas najlepszym wyborem będzie farba do włosów. Podobnie będzie w przypadku, gdy zamierzamy radykalnie zmienić kolor włosów – z blondynki chcemy stać się brunetką, bądź odwrotnie, albo też chcemy mieć piękny kasztan czy burgund na włosach. Tego za pomocą henny nie da się wykonać, niestety. Jeżeli chcemy natomiast cieszyć się bezpieczną koloryzacją, a na dodatek wzmocnić oraz odżywić włosy, wówczas warto sięgnąć po hennę.