Jak wykorzystać właściwości lipy na swoją korzyść

Jak wykorzystać właściwości lipy na swoją korzyść

Lipa do długowieczne drzewo należące do podrodziny lipowatych. Rośnie w umiarkowanej strefie półkuli północnej i zalicza się do niego ok. 30 gatunków. Drzewo to może żyć ponad 300 lat i w tym czasie osiągnąć ponad 40 metrów wysokości. Znane są jego właściwości miododajne. Miód lipowy stosujemy w stanach obniżonej odporności i przeziębieniach.

Dziesiątki lat temu jako środek leczniczy stosowano nie tylko kwiaty lipy, ale również jej korę i liście. Kora była znana jako lek na schorzenia oczu, natomiast owoce jako środek wspomagający leczenie padaczki, choroby w obrębie klatki piersiowej i kaszel. Były też środkiem napotnym, podobnie jak kwiaty.

Dzisiaj mówiąc o właściwościach zdrowotnych lipy, wymienia się tylko jej kwiaty. Traktuje się je jako surowiec lekarski. W Europie występują dwa gatunki lipy, to lipa drobnolistna oraz lipa szerokolistna. Kwiaty obu gatunków cechują jednak podobne właściwości lecznicze. Wszyscy znają napary z kwiatostanów lipy jako środek napotny, stosowany przy przeziębieniach i łagodzący kaszel.

Nie każdy już jednak wie, że napar z lipy pomaga usuwać toksyny z organizmu. Wpływa ona też na prawidłowe trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie niestrawionych resztek jedzenia z organizmu. Tak się dzieje, bo picie naparów z lipy wspomaga wydzielanie soku żołądkowego.

Lipa także jest zalecana na bezsenność, działa odprężająco, przeciwskurczowo. Uspokaja zszargane nerwy, zmniejsza napięcie np. u osób o nadmiernej pobudliwości. Lipowe olejki eteryczne są przeznaczone nawet dla dzieci i osób w podeszłym wieku.

Kwiatostan lipy zawiera wiele prozdrowotnych substancji, przede wszystkim flawonoidy, fitosterole, śluzy i garbniki, a także kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP.

Jak wykorzystać kwiaty lipy

Napar z lipy : 1 łyżkę stołową wysuszonych kwiatostanów lipy, zalej wrzącą wodą i odstaw na około 20 minut. Do naparu możesz dodać sok malinowy bądź miód (najlepiej lipowy) – jednak wtedy napar powinien być już przestudzony, żeby zachować lecznicze właściwości miodu. Możesz też go pić z dodatkiem cytryny. Herbatę z lipy stosuje się trzy razy dziennie po filiżance, między posiłkami.

Kąpiel z kwiatami lipy na bezsenność : 2 garście kwiatów lipy umieść w jedwabnym lub lnianym woreczku, zawiąż i wrzuć do wanny. Napuść do niej wodę o temperaturze 38-40°C i kąp się przez około 20 minut. Po kąpieli natrzyj ciało woreczkiem z lipą, dokładnie osusz się ręcznikiem i udaj się do łóżka. Pamiętaj by nie spłukiwać ciała czysta wodą po lipowej kuracji.