Katar Sienny

Alergiczny nieżyt nosa jest jedną z najbardziej dokuczliwych sezonowo chorób.

Jak przyznaje alergolog, w zależności od typu alergenu różne jest nasilenie objawów i ryzyko z tym związane. Wedle najnowszych szacunków, problem ten dotyka co dziesiątej osoby. W kwestii objawów, wszystkie dość jednoznacznie wskazują na tę chorobę. Intensywne kichanie, swędzenie w obrębie nosa, bóle głowy, zaburzenia snu, odczuwanie zmęczenia, uwalnianie dużych ilości wydzieliny z nosa czy też zapalenie spojówek – właśnie te objawy są typowe dla alergicznego nieżytu nosa.

Najintensywniej oddziaływają na pacjenta w okresie od lutego do sierpnia, gdy dochodzi do kwitnięcia roślin i uwalniania się z nich pyłków, bardzo często będących alergenami. Wielu chorych zadaje sobie pytanie, skąd się biorą alergie. Przede wszystkim dominują predyspozycje genetyczne, odpowiadające za alergiczny nieżyt nosa w niemalże osiemdziesięciu procentach. Drugim czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie się reakcji alergicznej jest kontakt z alergenem, powodującym powstanie pierwszych objawów alergicznego nieżytu nosa.  Alergolog przypomina, iż lista możliwych powikłań alergicznego nieżytu nosa nie jest długa, jednakże powikłania mogą w znaczy sposób obniżyć komfort życia pacjenta. Jednym z najczęściej wymienianych powikłań wymienia się niewątpliwie astmę oskrzelową. Na drugim miejscu znajduje się niewątpliwie osłabienie błony śluzowej nosa, co w konsekwencji może spowodować zwiększenie ryzyka infekcji bakteryjnej lub wirusowej umiejscowionej w obrębie nosa.

W procesie diagnostycznym alergolog najczęściej wykorzystuje testy alergiczne punktowe.

Polegają one na sprawdzanie reakcji organizmu na konkretne alergeny i obserwowanie, które próbki wywołują reakcje alergiczne w postaci skórnych wyprysków. Proces leczniczy to przede wszystkim wyeliminowanie wszystkich alergenów spożywczych. W przypadku zmian powodujących zmniejszenie się przepustowości jam nosa ( polipy lub przerosty), najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie leczenie operacyjne mające na celu poprawienie drożności nosa. Stosuje się także leczenie farmakologiczne w postaci środków antyhistaminowych. Coraz większą popularnością cieszy się także leczenie polegające na miejscowym podawaniu kortykosteroidów, powodujących zmniejszenie dolegliwości. Przydatne jest także wśród osób uczulonych na pyłki kwiatów, korzystanie z kalendarza pylenia roślin.