Pielęgnacja cery tłustej

Tłusta cera charakteryzuje się nadmiernym świeceniem twarzy. Skóra produkuje nadmierną ilość wydzieliny łojowej. W związku z tym pory często są powiększone oraz zatkane. Na tłustej skórze szybciej tworzą się zaskórniki, pryszcze czy inne wykwity. Dlatego też bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy.

Jak prawidłowo pielęgnować taką twarz?

Pielęgnacja twarzy, która ma tendencję do błyszczenia i tworzenia tłustej warstwy nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony bowiem należy wypowiedzieć wojnę przetłuszczaniu się. Natomiast z drugiej strony trzeba mieć na uwadze proces nawilżania takiej skóry oraz dbać o utrzymanie ochronnej warstwy. W pielęgnacji takiego typu cery ważne jest, żeby zwrócić uwagę na uregulowanie pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie grubości warstwy rogowej, jak również dążyć do poprawy ukrwienia skóry.

Oczyszczanie to podstawa pielęgnacji twarzy

pielęgnacji skóry tłustej bardzo ważne jest jej staranne oraz systematyczne oczyszczanie. Należy jednak starać się unikać preparatów, które nadmiernie odtłuszczają cerę. Bezwzględnie należy unikać zasadowych mydeł, a zastąpić je specjalnymi łagodnymi żelami (kremami, piankami) do mycia twarzy. Osoby, które mają cerę tłustą bardzo często do oczyszczania twarzyużywają tłustych mleczek, co nie jest wskazane. Warto oczyszczoną twarz przemyć tonikiem, który nie zawiera alkoholu, za to wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Toniki alkoholowe nie są wskazane, bowiem mogą przyczynić się do ściągania skóry.

Żeby dokładnie oczyścić twarz warto wybrać się do salonu kosmetycznego. Dzięki zabiegom tam oferowanych, będzie można pozbyć się uciążliwych zaskórników. W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z wszelkiego rodzaju zabiegów, które wykorzystują kwasy owocowe AHA, a także masaży, dzięki którym poprawimy ukrwienie skóry.

Wybieraj kosmetyki, które matują i nawilżają

Sekretem właściwej pielęgnacji twarzy, która ma tendencje do błyszczenia się są kosmetyki z kategorii „oil free”, a więc takie, które pozbawione są tłustych składników. W składzie preparatów, które będą odpowiednie do pielęgnacji tego typu cery powinny znaleźć się takie składniki jak: wyciąg z arniki, wyciąg z jemioły, ekstrakt z cyprysu, wyciąg z oczaru wirginijskiego, cynk, witamina B6 czy krzemionka. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej nie powinny natomiast zawierać wazeliny, wosków, olejów mineralnych, bowiem taki skład może przyczynić się do powstawania zaskórników.

Raz na jakiś czas wykonaj specjalną maseczkę

pielęgnacji twarzy, która ma skłonność do świecenia się nie należy zapominać o cotygodniowym nakładaniu maseczki.Oczywiście muszą to być maseczki, które będą odpowiednie dla naszego typu cery. Dobre rezultaty przynosi maseczka z drożdży, maseczka z truskawek czy maseczka z banana. Wśród domowych przepisów znajdziemy receptury na specjalne maseczki przeznaczone do cery tłustej o rozszerzonych porach, czy maseczki przeznaczonej dla cery trądzikowej (maseczka z aloesu).

Maseczki oczyszczające można wykonać w domu, bądź zakupić w drogerii. Można również skorzystać z oferty salonów kosmetycznych.

Co nie jest wskazane dla cery tłustej?

Cera tłusta to specyficzny typ cery. Warto więc pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja twarzy wymaga kilku „wyrzeczeń”. Przede wszystkim nie należy samodzielnie wyciskać krost, gdyż może to skończyć się fatalnymi stanami zapalnymi. Ponadto takie wyciskanie może doprowadzić do powstawania trwałych blizn, które niestety ciężko usunąć. Nie należy również używać produktów pielęgnacyjnych, które przeznaczone są dla cery suchej. Preparaty takie zawierają zbyt dużą ilość składników tłustych, które utrzymują się na skórze w postaci świecącej warstwy oraz mogą powodować powstawanie krost. Warto wiedzieć, że mitem jest, iż toniki alkoholowe lepiej oczyszczą tłustą skórę. Takie preparaty oparte na bazie alkoholu mogą powodować podrażnienia oraz wzmożoną aktywność gruczołów łojowych. Należy również pamiętać, żeby unikać dotykania twarzy brudnymi rękami. Taka czynność powoduje roznoszenie bakterii oraz powstawanie ognisk zapalnych.