Rezonans magnetyczny – dlaczego nie warto się go bać?

Rezonans magnetyczny – dlaczego nie warto się go bać?

 

Właśnie wracasz od lekarza i dowiedziałeś się, że czeka Cię rezonans magnetyczny? Nie wpadaj w panikę, takie badanie nie jest niczym inwazyjnym dla Twojego organizmu. Na rezonans magnetyczny większość pacjentów decyduje się dobrowolnie, ponieważ wzrosła świadomość dotycząca tego, że istnieje optymalny typ badania, który nie wiąże się z żadnym bólem i który w gabinecie szpitalnym można przeprowadzić przy zachowaniu pełnych zasad bezpieczeństwa. Nie wszystkie problemy zdrowotne da się załatwić klasycznym prześwietleniem. Niekiedy trzeba zastosować bardziej rozbudowany sprzęt, z umiejętnością prześledzenia stanu każdej, nawet najdrobniejszej komórki. Do tego służy właśnie rezonans magnetyczny. Na szczęście polskie szpitale są coraz lepiej wyposażone i wykonanie badania tego typu nie niesie ze sobą konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na swoją kolejkę. Pierwsze zetknięcie z rezonansem magnetycznym może napawać pewnym strachem, nie jest to jednak strach paraliżujący. Prędzej pacjentami kieruje ciekawość, bo nie codziennie ma się okazję w pozycji leżącej być umieszczonym w charakterystycznej kabinie, którą widziało się wcześniej tylko na filmach.

Rezonans magnetyczny – wszystkie dolegliwości wykryte za jednym razem

Decydując się na rezonans magnetyczny, zdobywamy komfort badania, które nie musi być powtarzane w krótkim odstępie czasu. Zamiast stawiać na kilka różnych i osobnych badań lekarskich, tracąc przy tym czas, możemy zdecydować się na jedno, pełne i kompleksowe. Niezwykle czytelny monitor komputera odpowiedzialnego za działanie rezonansu przedstawi lekarzowi pełen obraz stanu naszych narządów wewnętrznych. Przeanalizowane zostaną wszelkie niepokojące zmiany wewnątrz naszego organizmu, łącznie z nowotworami, stanem żył i tętnic, kondycją wątroby, żołądka czy płuc. Skanowanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie trwa zbyt długo, ale jest bardzo dokładne. Ten rodzaj badania w wielu przypadkach pomógł wykryć i wyeliminować glejaka, czyli bardzo szkodliwy nowotwór mózgu.

Rezonans magnetyczny – kogo koniecznie warto na niego namówić

Specjaliści mówią, że nie ma już właściwie rodziny, w której ktoś nie walczy z nowotworem. Jeśli więc wśród swoich bliskich zauważacie, że ktoś narzeka na spadek formy w trybie gwałtownym, a do tego uskarża się na różnego rodzaju bóle, to może być znak, że osoba ta skierowana zostać powinna na rezonans magnetyczny stopy warszawa. To kompleksowe badanie nie pozostawia po sobie żadnych skutków ubocznych. Podczas jego przeprowadzania nie musimy martwić się szkodliwym działaniem promieniowania, tak jak np. w przypadku stosowania aparatów rentgenowskich. Na badanie warto szczegółowo się przygotować. Jeśli badana jest jama brzuszna, trzeba zadbać o to, by w dniu badania nie spożywać żadnych posiłków, zwłaszcza tych najbardziej obciążających żołądek. Do badania przystępuje się w stanie czystym, przed wykonywaniem wszystkich czynności otrzymujemy specjalny, szpitalny uniform. Wszystko przebiega bezboleśnie, płynnie i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.