Zapobieganie starzeniu się skóry rąk

Zapobieganie starzeniu się skóry rąk

Nie bez przyczyny mawia się, że dłonie to wizytówka kobiety. Dziś mniej już niż kiedyś mówią o pozycji społecznej właścicielki – kiedyś białe, wypielęgnowane dłonie były oznaką przynależności do wyższych sfer. Wciąż jeszcze po wyglądzie dłoni można wiele powiedzieć o kobiecie. Ogryzione paznokcie i odpryśnięty lakier świadczą o niechlujności, długie, zdobione brokatem tipsy o ulubionym stylu. Przede wszystkim jednak ręce bezlitośnie zdradzają wiek. Czy zapobieganie starzeniu skóry rąk jest możliwe? Jak najbardziej. Oto kilka sposobów.

Dlaczego skóra dłoni tak szybko się starzeje?

Skóra rąk starzeje się szybko z dwóch powodów. Pierwszy to uwarunkowania naszej fizjologii, drugi – zaniedbania i złe nawyki. Trzeba przyznać, że mało która kobieta z taka troską dba o dłonie jak na przykład o twarz. Najważniejsze są jednak czynniki fizjologiczne. Przede wszystkim skóra dłoni jest stosunkowo cienka, a przy tym sucha, bo nie ma na niej gruczołów łojowych. Łój, choć na twarzy prowadzi do nieestetycznego błyszczenia i pryszczy pełni bardzo ważną funkcję – tworzy barierę ochronną, która zapobiega uciekaniu ze skóry wilgoci. Dzięki temu skóra jest dobrze nawilżona i napięta. A trzeba wiedzieć, że to właśnie przesuszenie jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawaniazmarszczek i innych oznak starzenia skóry.

Słońce – wróg skóry

Fotostarzenie działa nie tylko na twarzy. Co więcej, o ile pamiętamy zwykle by posmarować cerę kremem z filtrem, mało kto dba także o pokrycie nim dłoni. W efekcie są one zwykle przez cały rok narażone na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Dla zapobiegania starzeniu skóry dłoni trzeba wyrobić sobie nawyk codziennego nakładania na nie kremu z filtrem, najlepiej by miał wysokość co najmniej 15 SPF. W szczególnie słoneczne dni powinien być wyższy. To pozwoli uniknąć najbardziej szpecących oznak starzenia, czyli przebarwień pojawiających się najszybciej właśnie na skórze dłoni.

Ochrona przede wszystkim

Dłonie każdego dnia mają kontakt z detergentami i innymi szkodliwymi substancjami. To wysusza i podrażnia skórę a także przyspiesza jej starzenie. Ważne więc, by dbać o ochronę dłoni. W tym celu warto zaopatrzyć się w gumowe rękawice. Powinniśmy używać ich zawsze, gdy sprzątamy, zmywamy naczynia lub wykonujemy jakieś prace w ogrodzie. Przed założeniem rękawic warto posmarować dłonie tłustym kremem. Ważne, by kremu do rąk używać też po każdym ich umyciu – najlepiej, jeśli tubka kremu stoi w łazience i w kuchni, dzięki temu nie zapomnimy o tej ważnej czynności.

Zabiegi na starzenie dłoni

Jest wiele odmładzających zabiegów na ręce. Część wykonasz sama, na inne musisz udać się do gabinetu kosmetycznego. Na początek kilka domowych sposobów. Raz w tygodniu powinnaś zafundować dłoniom relaks i specjalną pielęgnację. Przyda im się regenerująca kąpiel w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek. Warto też wygładzić skórę peelingiem oraz wetrzeć w nią sok z cytryny, który rozjaśnia przebarwienia. Świetnym zakupem jest też parafina kosmetyczna. Rozpuszczamy ją, a następnie zanurzamy w ciepłej dłonie pokryte grubą warstwą regenerującego kremu. Parafina zastygnie u utworzy na rękach rodzaj rękawiczek. Na to nakładamy folię i ciepły ręcznik. Pod wpływem temperatury aktywne składniki z kremu wnikają głęboko do skóry. Jeśli taka regularna pielęgnacja przestaje wystarczać, warto udać się do dobrej kosmetyczki. Wśród zabiegów na starzenie dłoni na szczególną uwagę zasługuje fotoodmładzanie laserem. To najlepsza metoda by usunąć przebarwienia i plamy starcze, jaki pojawiają się zwykle już po menopauzie. Skutecznie odmładza też skleroterapia, czyli zastrzyki służące obkurczeniu wyraźnie widocznych żył, które też bardzo postarzają. W odmłodzeniu i odnowie naskórka pomoże także silny peeling chemiczny. Dermatolodzy i specjaliści medycyny estetycznej zalecają szczególnie green peel. Pozwala on silnie złuszczyć naskórek, co stymuluje jego regeneracją. Warto wiedzieć, że zapobieganie starzeniu to proces, jaki zaczyna się w młodości. Im bardziej dbamy o dłonie, tym dłużej będą one młodo wyglądały. Zabiegi należy też stosować jak najwcześniej, bo we wcześniejszy stadium zmian skóra lepiej na nie reaguje i efekty są bardziej spektakularne.