Zmarszczki pod oczami
Wiemy, jak wiele można załatwić „na piękne oczy”… Jak bardzo ich wygląd decyduje o naszej urodzie . Co jednak robić, jeśli na powiekach pojawi się nieestetyczna opuchlizna, zaczerwienienia albo pierwsze zmarszczki? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, jak dbać o delikatną skórę wokół oczu, aby na zawsze zapomnieć o cieniach czy zmarszczkach pod oczami!
Skóra pod oczami jest inna
Skóra jest naturalną barierą ciała – chroni wewnętrzne tkanki przed uszkodzeniem czy wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Składa się na nią: naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna. Naskórek to najbardziej zewnętrzna i jednocześnie najcieńsza warstwa skóry – ma około 0,5 mm, choć również składa się z mniejszych warstw o określonych zadaniach.. Nazywany bywa „żywą tarczą” – przyjmuje na siebie większość zewnętrznych ataków, najbardziej podatny jest również na uszkodzenia mechaniczne (otarcia itp.), ma jednak wspaniałą zdolność regeneracji. Każda warstwa skóry wykonuje różne funkcje, wszystkie zaś są ważne dla wyglądu i kondycji cery. Dla wielu zabiegów kosmetycznych jest najważniejszą warstwą skóry – większość wykonywanych zabiegów odżywczych, nawilżających, uelastyczniających ma na celu poprawę kondycji naskórka. To właśnie on w dużej mierze decyduje o przenikaniu substancji czynnych, poziomie nawilżenia oraz o jej wyglądzie. Jednak wiele zabiegów i preparatów działa w głębszych warstwach skóry. Skóra wokół oczu jest najcieńsza na całej twarzy: ma 0,5 mm grubości, tyle, ile normalnie wynosi grubość naskórka. Dlatego jest szczególnie delikatna, podatna na wysuszanie i działanie szkodliwego promieniowania słonecznego – a te przyczyny w dużym stopniu wpływają na powstawanie zmarszczek i wszelkiego rodzaju niedoskonałości. W cieniutkiej skórze wokół oczu najwcześniej ujawnia się spadek produkcji włókien kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i sprężystość skóry – dlatego pierwsze zmarszczki pojawiają się wokół oczu. Z powodu szczególnej delikatności skóra wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji przy pomocy odpowiednio skomponowanych preparatów.
Właściwa pielęgnacja
Głównymi przyczynami powstawania zmarszczek jest wysuszenie skóry i spadek ilości włókien, które ujędrniają skórę. Właściwy specyfik zapobiegający powstawaniu zmarszczek powinien więc zawierać dużą ilość silnie nawilżających substancji. Nawilżaniu służą również maseczki (te kupione w drogerii i sporządzone w domu). Oprócz tych zabiegów, które zapobiegną wysuszeniu skóry, trzeba dostarczać cerze to, co z wiekiem traci, a więc elastynę i kolagen. Można przyjmować kolagen w kapsułkach, kolagen i elastynę zawiera też większość kremów przeciwzmarszczkowych, jak również kremy i żele „pod oczy”. Część preparatów nie zawiera samych włókien, ale jest bogata w substancje pobudzające komórki skóry do ich produkcji. Zawsze trzeba więc dobrze wczytać się w skład i opis działania produktu! Uzupełnieniem działania idealnego kosmetyku pod oczy są antyutleniacze, które zwalczają szkodliwe wolne rodniki (powstające w skórze pod wpływem promieniowania UV, dymu papierosowego, niektórych substancji chemicznych), które niszczą wewnętrzną strukturę skóry, czyniąc ją podatną na wiotczenie i zmarszczki. Idealnymi antyoksydantami są np. witaminy A, E i C – a zawierać je powinien nie tylko krem pod oczy i krem do twarzy, ale również codzienna dieta – surowe owoce i warzywa są tu niezastąpione! Również nawilżanie skóry nie powinno sprowadzać się do działania kosmetyków – staraj się pić codziennie dużo wody mineralnej. Również nawyki związane z korzystaniem z kąpieli słonecznych mają wpływ na zachowanie skóry wolnej od zmarszczek: trzeba chronić ją opalaczami z wysokim filtrem, a delikatną skórę wokół oczu osłaniać, nosząc ciemne okulary o grubych szkłach. Przestrzeganie tych prostych reguł sprawi, że zawsze będziesz mogła się cieszyć pięknem swoich oczu!