Badania z wykorzystaniem wariografu

Badania z wykorzystaniem wariografu

Wariograf stosowany jest już prawie od stu lat, a pomimo tego nadal wzbudza wiele pytań. Jak można go wykorzystać? Co dokładnie zbadamy za pomocą wariografu? Takich pytań jednak jest o wiele więcej, dlatego warto przyjrzeć się temu urządzeniu bliżej.

Badanie wariograficzne – o czym mowa?

Wariograf występujący także pod nazwą poligrafu lub wykrywacza kłamstw to elektroniczne urządzenie, które znalazło zastosowanie w badaniach polegających na ujawnianiu śladów pamięciowych oraz emocjonalnych w systemie nerwowym człowieka. Aby móc zarejestrować obraz graficzny różnych https://www.wariograf.com.pl/poznan reakcji fizjologicznych człowieka, należy badanego podłączyć do specjalnych czujników. To za ich pomocą można wychwycić, jak również zarejestrować zmienne w cyklu oddechowym, oporze elektrycznym skóry, ciśnieniu krwi, czy tętnie, ale nie tylko, bo również za jego pomocą da się wychwycić też napięcia mięśni.

Wariograf a obserwacja reakcji psychofizjologicznych

Za reakcje psychofizjologiczne organizmu odpowiada autonomiczny układ nerwowy, a za pośrednictwem badania wariograficznego można obserwować jego działanie. Anatomiczny układ nerwowy ponosi odpowiedzialność za mobilizację organizmu, a więc za pobudzenie organów do wzmożonej pracy w sytuacjach zagrożenia, czyli takich, w których możemy czuć lęk, stres, czy obawy. Jego mobilizację da się bardzo szybko zauważyć, wzrasta zwykle tętno, przyśpiesza bicie serca, dłonie zaczynają się pocić. System nerwowy jest również czymś w rodzaju dysku twardego, na którym przechowywane są emocje oraz sytuacje, które do nich doprowadziły. Takimi sytuacjami mogą być zarówno te, z którymi mieliśmy bezpośredni związek, jak również te, których byliśmy tylko świadkami, lub w jakiś sposób wpłynęły na nas. Każde takie zdarzenie pozostawia po sobie ślad w systemie nerwowym. Dzięki badaniu wariografem można sprawdzić, czy dana osoba miała związek z przedmiotem badania, określić, kiedy mówi prawdę, a kiedy kłamie i to właśnie nie dlatego, że urządzenie jasno pokazuje, kto kłamie, lecz dlaczego, że zapisuje zmienne w reakcjach psychofizjologicznych.